Sibirya'da Mamut Bedeni Bulundu!

Sibiryada Mamut Bedeni Bulundu

Sibirya'da Buzul Çağı'ndan kalma ve doğal koşulların oldukça iyi muhafaza edilmesine yardımcı olduğu yetişkin bir mamut bedeni bulundu.

St. Petersburg Zooloji Enstitüsü yetkilisi Aleksey Tikhonov, Sibirya'nın kuzeyindeki Sopochnaya Karga bölgesinde bulunan mamut bedenini, gömülü olduğu donmuş çamur tabasından çıkarabilmek için 5 gün çalıştıklarını söyledi.

Tikhonov, 11 yaşındaki bir çocuk tarafından bulunan ve "Jenya" adı verilen mamutun bir insan ya da bir başka mamut tarafından öldürülmüş olabileceğini belirtti.

16 yaşında öldüğü sanılan Jenya'nın boyunun 2 metreyi, ağırlığının 500 kilogramı bulduğu, şu ana dek bölgede ortaya çıkarılan yetişkin mamut bedenleri arasında doğa koşullarınca en iyi korunanı olduğu belirtiliyor.Mamutlar Geri mi Dönüyor?

Uzmanlar, 10 bin yıl önce soyu tükenen Mamutların kopyalanmasının an meselesi olduğunu söylüyorlar.

Sibirya'da bir mamuta ait tüy, yumuşak doku ve kemik iliği bulundu. Bazı uzmanlar, canlı hücrelere de ulaşılması halinde, 10 bin yıl önce soyu tükenen canlının kopyalanabileceği görüşünde...

Sibirya'da bulunan iyi korunmuş, donmuş tüylü mamut kalıntıları, tarih öncesi dönemde yaşayan bu hayvanın kopyalanması umudunu doğurdu.

Rusya Kuzey-Doğu Federal Üniversitesi, uluslararası araştırmacılardan oluşan bir ekibin, kuzeydoğudaki Yakutia bölgesinde yaz dönemi yaptıkları keşif gezisinde, 100 metre derinlikte mamut tüyü, yumuşak dokuları ve kemik iliği bulduklarını açıkladı.

Gezinin lideri Semyon Grigoryev, internette yayın yapan Vzglyad gazetesine yaptığı açıklamada, ekipteki Koreli bilimadamlarının, mamut kopyalamak umuduyla kalıntılarda canlı hücreler bulmayı amaçladıklarını söyledi.

Grigoryev, canlı hücreler bulmaya yönelik araştırmanın aylar sürebileceğini, araştırmanın, en erken yıl sonunda sonuçlanacağını kaydetti.

Tüylü mamutların, 10 bin yıl önce yok oldukları sanılırken, bilimadamları, küçük grupların, Alaska'da ve Rusya'nın Sibirya sahilindeki Wrangel Adası'nda daha uzun süre yaşadığını düşünüyor.

Tüylü mamutların genetik şifresinin büyük bölümü, Sibirya'da donmuş kara parçalarında bulunan tüy yumaklarından çözülmüştü.

Bazıları, donmuş toprakta canlı hücreler bulunsa dahi tarih öncesi döneme hayvanı yeniden yaratmanın imkansız olduğuna inanıyor.