Rusya'daki Dev Deliğin Esrengiz Sırrı

Rusya'nın Yamal Yarımadası'nda meydana gelen dev deliğin nasıl oluştuğu ortaya çıktı: Küresel ısınma! Rusya'nın kuzeyinde yer alan Yamal Yarımadası'nda geçtiğimiz günlerde esrarengiz bir görüntü uydu fotoğraflarına yansıdı. Görüntülerde yarımada üzerinde derinliği 80 metreye varan büyük bir delik görülürken, bilim adamları da olayı çözmek için incelemeye gitti. Bu esnada fotoğrafların internete düşmesiyle birlikte delik üzerine birçok yorum yapıldı. Kimi görüş deliğin sıkışan metan gazının patlaması sonucu meydana geldiğini savunurken, kimi görüş de bir göktaşının düşmesi sonucu bu görüntünün meydana gelmiş olabileceğine dikkat çekti.

BU ÇUKURLAR KIYAMET ALAMETİ Mİ?

Deliğin bulunduğu yarımadadan toprak, hava ve su numunesi alan bilim adamları, meydana gelen deliğin aşırı ısınmadan kaynaklandığını belirledi. Küresel ısınma neticesinde neredeyse yüzde 80'i buzla kaplı bölgede buzların erimesinin yol açtığı deliğin esrarı böylece çözülmüş oldu. Kısa süre öncesine kadar balık tutulan ve etrafı ağaçlarla çevrili göl, şimdilerde ise tamamen kurudu ve ortaya de bir delik çıktı. Kısa süre öncesine kadar balık tutulan ve etrafı ağaçlarla çevrili göl, şimdilerde ise tamamen kurudu ve ortaya de bir delik çıktı. Uzmanlar 50 metre genişliğinde ve 30 metre derinliğindeki boşluğun sırrını çözmeye çalışıyor. Bosna Hersek'in Sanica köyündeki küçük göl bir anda ortadan kaybolunca uzmanlar şaşkına döndü.

İlk belirlemelere göre göl suyunun bir anda çekilmesi, tarımsal sulama nedeniyle toprakta yaşanan değişim veya yer altı su kaynağının tükenmesiyle ilgili.

Iğdır'ın Tuzluca ilçesinde karayolu kenarında oluşan 20 metrelik çukur, vatandaşlar tarafından kıyamet alameti olarak yorumlandı. Iğdır-Tuzluca karayolunun 3 kilometresinde bilinmeyen sebepten oluşan 20 metre derinliğinde ve 15 metre genişliğindeki çukur, trafiğin aksamasına neden oldu. İlçe halkı tarafından son günlerde dünya gündeminde yer alan ‘kıyametin kopacağı' söylentisi, Iğdırlıların da gündemine girdi. Karayollarında görevli Mehmet Karadeniz, çukurun ilk olarak çobanlar tarafından fark edildiğini ve kendilerine bildirilmesi üzerine hemen güvenlik önemleri aldıklarını belirtti.

Karadeniz, "Ne sebepten olduğu anlaşılmayan çukur, 15 metre genişliğinde ve 20 metre derinliğindedir. Şu anda oluşturduğumuz ekiplerle çukuru doldurma çalışmaları başlattık” dedi. İlçe sakinlerinden Mehmet Mağol ise, bu çukurun kafalarda soru işareti bıraktığını belirterek, "Arkadaşlarla aramızda, ‘Maya kıyameti Tuzluca'yı vurdu' diyoruz” şeklinde konuştu.

Dünyanın çeşitli yerlerinde oluşan deliklerle ilgili komplo teorileri de giderek artmaya başladı. Florida Windermere'de gerçekleşen olayda oluşan 100 fit genişliğinde 50 fit derinliğinde çukur, neredeyse bir ailenin müstakil evini yutacaktı. Şans eseri olayda kimse yara almazken, 6 kişilik aile itfaiye ekiplerinin yardımı ile evi boşalttı. Çöküntünün sebebi bilinmiyor fakat yetkililer güneyde hüküm süren kuru hava koşullarının duruma sebep olduğunu düşünüyor. WESH'in haberine göre, çöküntü, ailenin iki katlı evlerinden sadece 3 fit yakınından başlıyor. bu da binanın çökme tehlikesini çok arttırıyor. Ev sakinlerinden birisi sabah 7 civarında köpeği gezintiye çıkardığında bazı küçük delikler farketmiş. İtfaiyeye haber verildikten sonra yetkililer, ailenin kişisel eşyaların alınarak en kısa sürede evin boşaltılmasını istemiş. Anne, baba, 4 çocuk, bir kedi ve bir köpekten oluşan aile evi boşaltarak, geçici bir eve nakledilmişler. Bu girişimler çöküntüden zarar görmelerini engellemiş. Ev sakini her şeyin çok ani geliştiğini belirterek; "Bir anda yer yarıldı. Ağaçlar yok oldu. Biz de orada olabilirdik" dedi. Uzmanlar göçük üzerinde geniş çaplı araştırma başlattı.

Guatemala'da 65 yaşındaki yaşlı kadın gece gürültüyle yataktan fırladı. Önce dışarda doğal gaz patlaması olduğunu düşündü. Ancak, korku ve hayretle yatağının hemen altında 12 metre derinliğinde obruk oluştuğunu gördü. Obruk yatağını yutacak genişlikte olmadığı için şanslıydı. Mahalle sakinleri obruk oluşmadan önce bir kaç haftadır yer altından garip sesler duyduklarını söyledi. Yaşlı kadının evi ulusal afet kurumu yetkililerince incelemeye alındı.

2007 yılında yine başkent Guatemala'da oluşan devasa obruk evleri ve araçları yutmuş 3 kişi ölmüştü. 2010 yılında ise benzer bir olayda 3 katlı bir bina obrukta yok olmuştu. Deliklerin tam olarak nasıl meydana geldiği hala bilinmiyor; ama bazıları 2007'de ve Mayıs ayında Guatemala'da açılan deliği, ülkenin arızalı kanalizasyon sistemine bağlıyor.

Çin'de ise arkası arkasına ortaya çıkan bu deliklerden sonra, 2012'de dünyanın sonunun geleceğine inanlar bunların hepsinin kıyamet alameti olduğunu söylemeye başladı. Deliklerin tam olarak nasıl meydana geldiği hala bilinmiyor; ama bazıları 2007'de ve Mayıs ayında Guatemala'da açılan deliği, ülkenin arızalı kanalizasyon sistemine bağlıyor. Çin'de ise arkası arkasına ortaya çıkan bu deliklerden sonra, 2012'de dünyanın sonunun geleceğine inanlar bunların hepsinin kıyamet alameti olduğunu söylemeye başladı. Tüm bu deliklerin 2012'de evrenin boyut değiştirmesiyle bağlantılı olduğunu düşünenler çok. Hatta bazıları 2012'de dünyanın sonu geldiğinde bu deliklerden uzaylıların çıkacağına inanıyor. Çoğu insan fırtına ya da deprem sonrası oluşan bu deliklerin neden bu kadar düzgün ve yuvarlak olduğuna anlam veremiyor. İnsan eliyle yapılması mümkün olmayan deliklerin oluşum nedeni hakkında mantıklı hiçbir açıklama olmadığını düşünenlerin sayısı da oldukça fazla.