Yalnız olmadığımız 20 yıl içinde kanıtlanacak

Dünyanın da içinde bulunduğu Samanyolu Galaksisi’nde 100 milyon civarı gezegen olduğunu belirten NASA, “İnsanlık evrende yalnız olmadığını 20 yıl içerisinde anlayacak” diyerek yeni bir tartışma başlattı... Bu açıklamayla birlikte evrende yalnız olmadığımız konusuna inananların sayısı arttı... Uzaydaki yaşam bilim kurgu filmlerindeki gibi mi, diğer canlılar insansı mı konusunda henüz bir bilgi olmasa da evrende yalnız olmadığımızı net şekilde NASA açıklamış oldu...

NASA’da görev yapan gökbilimciler Washington’da bir basın toplantısı düzenledi.

Uzayda yaşam olup olmadığını araştırmak için son teknoloji teleskoplardan faydalanılacağını söyleyen gökbilimciler, evrende yaşam belirtilerini araştıracak bir uydunun da 2017′de fırlatılacağını belirtti.

NASA yönetimi ve gökbilimciler, Hubble, Kepler ve Spitzer Uzay Teleskobu’nun da dahil olduğu kara ve uzayda konuşlandırılmış teknoloji sayesinde evrende, yaşamın en büyük kanıtı sayılan suyun varlığının kesin olarak tespit edileceğini iddia etti. NASA’ya göre, önümüzdeki 20 yıl içerisinde uzayda yaşam olduğunu insanlık öğrenecek.

Baltimore merkezli Uzay Teleskobu Bilim yöneticisi ve Webb Uzay Teleskobu bilim insanı Matt Mountain, “5 yıl önce etrafımızdaki yıldızların yüzde 10 ile 20’lik kısmının Dünya büyüklüğünde ve yaşanılabilir olduğunu bilmiyorduk. Şimdi ise, dünyamızı sonsuza kadar değiştirebilecek bir fırsat avuçlarımızın içinde” dedi.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü Gezegen Bilim Profesörü Sara Seager da, “Çok yakın bir gelecekte insanlar, yıldızların Dünya gibi gezegenlerinin olduğunu söyleyecek. Astronotlar da, Samanyolu Galaksisi’ndeki her bir yıldızın en az bir gezegeninin olduğu görüşünde” şeklinde konuştu.