NASA'nın yeni robotu: "Valkyrie"
TAYFUN EREN BAĞCI 0 yorum

NASA yeni robotu Valkyrie’yi tanıttı...

NASA, “süper kahraman robot" olarak nitelendirdiği yeni robotu Valkyrie’yi tanıttı. NASA’nın R5 ismiyle geliştirdiği ancak Valkyrie adıyla bahsedilen yeni insansı robotu, 250 kg ağırlığında ve 1.82 boyunda. Bu yılki DARPA Robotics Challenge (DRC)’de yarışması için tasarlanan Valkyrie’nin, Boston Dynamics tarafından geliştirilen Terminator benzeri Atlas robotla kıyasıya bir çekişmeye girmesi bekleniyor.
Hareket etme konusunda oldukça esnek olan Valkyrie, sırtından yer alan bataryadan güç alıyor ve bu batarya sayesinde yaklaşık 1 saat boyunca çalışabiliyor. Valkyrie’nin başında, karnında, kollarında ve bacaklarında yer alan kameralar sayesinde öperatörler çoklu görüntü elde edebiliyorlar. NASA’nın Texas Üniversitesi’yle birlikte geliştirdiği Valkyrie, serbest bir şekilde dolaşabiliyor ve objelerle etkileşime geçebiliyor.
Valkyrie, her ne kadar bu ay başlayacak olan DARPA Robotics Challenge yarışması için tasarlanmış olsa da, NASA’nın Valkyrie için çok daha büyük planları var. Yakın gelecekte Mars’a gitmeyi amaçlayan NASA, insanlı seferler düzenlemeden önce Mars’a robotları göndermeyi planlıyor. Elbette göndereceği robotlar da Valkyrie gibi esnek ve uzay şartlarına uyumlu olmalı. Yeni geliştirilen bu robotların Mars'a gönderilmesinin ardından Mars'a insan da gönderileceği konuşuluyor.
YAZAR HAKKINDA Evrenin Gizemleri Yaratılanların en mükemmeli insandır. Bilinmeyen gerçekler, gizemli yerler, gizli örgütler, illuminati, ufo, 52. bölge, piramitler, CIA deneyleri ve çok daha fazlası için EvreninGizemleri sitesini inceleyin....

0 yorum

Yorum Gönder